Tarptautinė Afrikos ir Lietuvos menininkų teatro premjera „Atverk duris“ nagrinės susvetimėjimo temą.


Rugsėjo 13, 14, 15 d. įvyks tarptautinė kultūrinių mainų projekto „Deconfining“, jungiančio Afrikos ir Europos žemynus, premjera „Atverk duris“ pagal Burkina Faso dramaturgo Aristide'o Tarnagdo pjesę „Silmiga“, režisuotą jaunųjų. kartos režisierius Justinas Vinciūnas. Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Ši premjera – dviejų tolimų kultūrų bendrų paieškų rezultatas, skatinantis žiūrovą ieškoti šviesos ribinėse situacijose ir keliantis klausimą: ar galime visiškai suprasti kitą?

Nacionalinis Kauno dramos teatras yra kūrybinio europinio bendradarbiavimo projekto „Deconfining“, kuris nuo 2022 metų kuria naujus kultūrinius ryšius tarp Europos ir Afrikos, dalis. Projekte dalyvauja daugiau nei 250 menininkų, 2500 kultūros organizacijų atstovų, 400 kultūros veikėjų iš dviejų žemynų ir daugiau nei 30 šalių, kurie kartu kuria visa apimančią Europos ir Afrikos bendradarbiavimo platformą, kuri vėliau bus išplėsta į kitus regionus. pasaulis. Nacionalinio Kauno dramos teatro partneriai iš Afrikos žemyno – scenos menų festivalis „Les Récréatrales“ (Vagadugu, Burkina Fasas) ir „RAW Material Company“ (Dakaras, Senegalas). Iki 2026 metų liepos truksianti kūrybinė sąjunga vainikuos jau minėta teatro premjera ir multimedijos instaliacija, skirta lietuvių avangardisto režisieriaus Jono Meko (1924–2019) ir Afrikos kino pradininko, rašytojo ir režisieriaus įamžinimui. iš Senegalo Ousmane Sembène (1923–2007).

Kelias į spektaklio premjerą prasidėjo nuo keturių lietuvių ir Afrikos autorių tekstų kūrimo. Prie rašymo prisidėjo jaunosios kartos rašytojai Kibsa Anthony Ouedraogo, Laura Sheila Inangoma, Greta Ambrazaite-Norkune ir Teodora Maria Grigaite. Diskusijose, minčių žemėlapiuose, paskaitose ir meistriškumo kursuose autoriai tobulino tekstus apie pandeminę ir popandeminę savo šalių patirtį, išorinius ir vidinius šiuolaikinio pasaulio apribojimus bei išsivadavimo utopijas, ieškodami bendrų vaizdinių, raktinių žodžių ir istorijų, bendrų. svajoja apie savo kartą, kuri išplito į Europos ir Afrikos žemynus.

Pagal sukurtus tekstus, kuriuos galima skaityti ir klausytis lietuvių, anglų ir prancūzų kalbomis, finalinę pjesę parašė dramaturgas Aristide'as Tarnagda iš Burkina Faso. A. Tarnagda – plačiai pripažintas Afrikos teatro menininkas, dramaturgas ir režisierius, festivalio „Les Récréatrales“ režisierius, ne kartą dirbęs prancūziškai kalbančiose Europos šalyse. Jo pjesės 2013 m., 2017 m pristatytas Avinjono festivalyje, 2019 m. Jo pjesės premjera įvyko Vitry-sur-Seine teatre Jean Vilar ir kt.

Pirmą kartą Lietuvai rašantis dramaturgas Aristidas Tarnagda pabrėžė norintis sukurti universalų spektaklį „Silmiga“ (liet. „Svetimas“), kuris paliestų kitų kultūrų kūrėjus ir publiką. „Tai žmogaus istorija, kuri gali nuskambėti bet kur. Mano šalyje, Burkina Fase, žmonės praranda savo žemę – vaikai, šeimos perkeliamos, priverstinai perkeliamos. Tai vyksta ir Ukrainoje. Prasidėjus karui ukrainiečiai turėjo palikti savo namus. Tai išpažintis. Mano pjesė yra apie jaunuolį, kuris yra įvaikintas, o paskui tampa pašaliniu. Tai savotiška Antigonės mito versija“, – sakė dramaturgas.

A. Tarnagda. Sophie Garcia nuotrauka

Spektaklis kviečia atverti duris diskusijai apie tai, kaip mes priimame nepažįstamus žmones, ar tikrai įmanoma suprasti kitą ir kaip žmonija gali greitai supūti. „Atverk duris“ režisierius Justinas Vinčiūnas kviečia pasižiūrėti rimtą dramą – kai kaimą užpuola teroristai, o įvaikintas berniukas vietinių gyventojų akyse tampa svetimu, keliančiu grėsmę kaimo bendruomenei – šiek tiek. šviesesnės spalvos.

Režisierius kelia klausimus, kaip žmogus gali susidoroti su itin sunkiais išgyvenimais, kaip žmogų paveikia traumos ir kaip išlaikyti viltį, kai gyventi tampa per sunku? Kaip žiaurume rasti grožį? Nors A. Tarnagdo drama reikalauja rimto emocinio turinio, kūrybinė komanda siekia žaismingumo, o tai svarbu pajusti akistatoje su žiauria realybe, ir kviečia kartu ieškoti šviesos.

Rež. Justinas Vinciūnas. D. Stankevičiaus nuotr.

Spektakliui gimti padėjo kitas menininkas iš Afrikos – scenografas Boubacaras Suli Salifu, pasiūlęs scenografijos koncepciją. Meninį pasirodymą atliko kostiumų dailininkė ir scenografijos bendraautorė Patricia Vitite. Pasak menininko, nors projektas kilęs iš Afrikos, spektaklyje žiūrovas išvys ne dykumos kopas, o turės galimybę pasinerti į žiaurią realybę išgyvenančio vaiko svajonę. Jame susipins ir skausmas, ir vaikų pasaulio grožis, dings visa už teatro durų likusi tikrovė. Siekdama išvengti nuorodų į realų laiką ar vietą, autorė scenoje ir kostiumuose naudoja spalvas – subtilias spalvas, įkvėptas Afrikos kraštovaizdžio. Ilga salė, kurioje vyksta spektaklis, diktuoja savo estetiką, emocinę kelionę į tikrovę, persipynusią su svajonėmis.

Patricija Vitė. D. Stankevičiaus nuotr.

Muziką spektakliui sukūrė kompozitorius Mantas Mockus, apšvietimą – Vladimiras Šerstabojevas. Pjesę iš prancūzų kalbos vertė Vitas Krauelis. Nacionalinio Kauno dramos teatro aktoriai – Eglė Mikulenytė, Sigitas Šidlauskas, Kęstutis Povilaitis, Povilas Barzdžius, Robertas Petraitis.

Projektą bendrai finansuoja Europos Sąjunga, Lietuvos kultūros institutas, Lietuvos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba.

Rugsėjo 14 d. Didžiojoje salėje po premjeros vyks diskusija „Afrikos kultūra. Iš kur mes ją pažįstame? su menotyrininke, Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto dėstytoja, afrikanistikos tyrinėtoja dr. K. Karina Simonson.

Informacija iš NKDT

Bilietai

Šią publikaciją paskelbė Lietuvos regionų naujienų portalas „Miestos naujienos“. Miesto naujienų portale galite rasti daugiau aktualių naujienų sau ir savo miestui.



Source link

Draugai: - Marketingo agentūra - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - VeidoskaitaTeniso treniruotės - Pranešimai spaudai