Paaiškėjo, kodėl automobilis buvo uždarytas į kalėjimą Vilniaus centre

Paaiškėjo, kodėl automobilis buvo uždarytas į kalėjimą Vilniaus centre


„2024 m. pirmąjį pusmetį dėl neblaivių vairuotojų kaltės žuvo 4 ir buvo sužeista daugiau nei 150 žmonių. Dar blogiau yra tai, kad 84 procentai vairuojančių neblaivūs niekada nebuvo sustabdyti. Genius Lukošius , Lietuvos transporto saugumo administracijos (LTSA) direktorius, komentuodamas LTSA užsakymu atliktos reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenis.

Siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į vairavimo išgėrus problemą, Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, kelioms dienoms buvo užrakintas automobilis.

„Pernai Lietuvos policija, nuolat didindama kontrolės priemonių skaičių ir nuolat atnaujindama technines priemones, sulaikė daugiau nei 10 tūkstančių neblaivių vairuotojų, tačiau pastebime ir vairuotojų, vairuojančių iki 0,4 promilės girtumo padidėjimą, skaičių. Norime priminti, kad tai irgi labai pavojinga“, – sako Policijos departamento Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Vytautas Grašis.

LTSA užsakymu atliktas tyrimas atskleidė dvi pagrindines priežastis, kodėl žmonės išgėrę ir vairuoja. Tai neteisingas savo būklės įvertinimas ir noras pasipuikuoti, – sako G. Lukošius.

65 procentai gyventojų mano, kad vairuotojai neįvertina savo girtavimo ir gebėjimo kontroliuoti situaciją, o 28 procentai teigia vairuojantys, nes turi trumpą atstumą. Kitas ketvirtadalis apklaustųjų mano, kad kelyje nėra policijos, todėl tikimybė būti sulaikytam yra minimali.

Aplinka abejinga

Tačiau tai ne vienintelė problema. Reprezentatyvios Lietuvos gyventojų apklausos duomenimis, 9 iš 10 respondentų teigia, kad net ir abejodami alkoholio vartojančio žmogaus gebėjimu vairuoti automobilį nesiimtų jokių veiksmų.

„Tai reiškia, kad jie nebandys sustabdyti neblaivaus vairuotojo, o tiesiog atleis nusikaltimą vairuojant išgėrus. Daugiau nei pusė teigia, kad nesiryžta sustabdyti neblaivaus vairuotojo, bijodami konflikto, daugiau nei trečdalis baiminasi, kad drausminės nuobaudos pakenks santykiams, ir beveik tiek pat sako, kad jie tiesiog nenori būti vertinami kaip teisūs. Šios baimės, kurias nurodo lietuviai, neretai priveda prie nusikaltimų – neblaivių vairuotojų padarytų avarijų, o kitus, kurie nedrįso tam užkirsti kelio, paverčia nusikaltimo bendrininkais“, – pabrėžia G. Lukošius.

Mes ne tik nesustojame, bet net skatiname

Tačiau aplinkiniai linkę ne tik užmerkti akis, kai prie vairo sėda neblaivus žmogus. Dažnai tokius veiksmus jis pateisina ir ragindamas vairuotoją išgerti prieš važiuojant keliu.

„Įsivaizduokite smagiai besilinksminančių draugų grupę. Vienas nusprendžia eiti namo. Užuot klausę, ar jis tikrai moka vairuoti, ar yra blaivus, draugai dažnai net pasiūlo atsigerti prieš išvykstant. Paklausėme Lietuvos gyventojų, kokių pasiteisinimų jie girdėjo. Dažniausia: pažinkite kelią, nieko nepūskite, kad kelias važiuojant nesusikauptų dulkių, išgaruotų, gramas po kilogramo“, – sako LTSA Komunikacijos skyriaus vedėja Eglė Kučinskaitė. „Tačiau nė vienas iš šių pasiteisinimų neužkerta kelio galimai tragedijai“.

Atsikratykite savo baimių

Psichoterapeutė ir psichologė Lina Bagdonavičienė pabrėžia, kad svarbu išmokti nebijoti įsikišti ir sustabdyti prie vairo besiruošiantį girtą žmogų.

„Dažnai vengiame veiksmų, nes bijome galimo konflikto ar nepatogios situacijos. Tačiau svarbu suvokti, kad trumpalaikis diskomfortas neprilygsta pavojui, kurį gali sukelti mūsų pasyvumas“, – sako L. Bagdonavičienė.

Svarbiausia tinkamais žodžiais išreikšti susirūpinimą ir pasiūlyti pagalbą, sako psichologė psichoterapeutė:

„Svarbu ne kaltinti ar pykti, o parodyti nuoširdų rūpestį. Ramus tonas ir alternatyvų siūlymas gali paskatinti žmogų klausytis. Užuot sakę: „Nevairuokite“, naudokite kelis sakinius, pavyzdžiui: „Nori vairuoti, bet matau, kad esi girtas. Man rūpi jūsų ir kitų saugumas. Leisk man padėti, galime rasti kitą būdą grįžti namo.

Psichologė taip pat pataria tokioms situacijoms ruoštis iš anksto.

„Padeda, jei mintyse repetuosite, kaip pasielgsite šioje situacijoje. Suplanuoti scenarijai padės išlikti ramiems, ryžtingiems, bet kartu ir empatiškiems realioje situacijoje. Tačiau svarbiausia, kad net jei ir nepavyks įgyvendinti savo galvoje sukurto ir repetuoto scenarijaus, nenusiminkite ir nepasiduokite. Pasyvumas tokiose situacijose – ne išeitis, nes mūsų veiksmai gali išgelbėti gyvybes“, – pabrėžia specialistė.

Šią publikaciją paskelbė Lietuvos regionų naujienų portalas „Miestos naujienos“. Miesto naujienų portale galite rasti daugiau aktualių naujienų sau ir savo miestui.



Source link

Draugai: - Marketingo agentūra - Teisinės konsultacijos - Skaidrių skenavimas - Fotofilmų kūrimas - Miesto naujienos - Šeimos gydytojai - Saulius Narbutas - Įvaizdžio kūrimas - Veidoskaita - Nuotekų valymo įrenginiai - Teniso treniruotės - Pranešimai spaudai -