Ko nežinojote apie laisvai samdomų darbuotojų kasdienybę?
Neretai tai, su kuo nesame susipažinę, esame linkę vertinti subjektyviai. Kartais – romantizuodami, tarsi žiūrėdami per „rožinius akinius“, o kartais – be reikalo „nurašydami“. šį kartą norime nuimti „paslapties šydą“ nuo laisvai samdomų darbuotojų vadinamųjų freelancer'ių) kasdienybės.
Jei manote, jog pastarieji, būdami „laisvo oro direktoriais“, pinigus gauna už dyką, labai klystate. Pastarieji turi ne tik mažiau socialinių garantijų, pavyzdžiui, negauna vadinamųjų atostoginių, bet ir, prireikus paskolos su IV pažyma ar verslo liudijimu, tenka susidurti su daug sudėtingesniu, ilgiau trunkančiu procesu, nei kalbant apie dirbančius „normalių“ darbų pagal sutartį.
Savarankiškai dirbantiems už atostogas niekas nemoka
Atrodo, kiekvieną savarankiškai dirbančių asmenų diena – atostogos. Tačiau, jei dirbate pagal darbo sutartį, išeidami kasmetinių atostogų, žinote, kad iš karto arba su atlyginimu gausu vadinamuosius atostoginius, tai freelancer'iams atostogos, finansine prasme, lygiai katastrofai.
Nors dirbantieji su IV pažyma arba VL (verslo liudijimu) moka valstybinio socialinio draudimo įmoką, bet pagal kitą, mažesnį tarifą, dėl jų nepriklausomos socialinės garantijos, tarp jų – ir atostoginiai.
Negana to, dėl didelės konkurencijos kai kurių savarankiškos veiklos srityse, freelancer'iai, išeidami iš kitos ir atsisakydami atlikti vieno kliento užsakymą, rizikuoja pastarojo netekti. Dėl šios priežasties „statistinio“ freelancer'io atostogos yra derinamos su darbine veikla. Ar tai – maksimaliai kokybiškas poilsis, spręsti Jums.
Savarankiškai dirbantys – „barbės devyndarbės“, be tiesioginio darbo atliekantys ir daug kitų
Atėję į darbą, dažnas iš mūsų ant stalo randame užduočių, kiek reikia atlikti per tą darbo dieną ar kitą nurodytą laikotarpį. Ne visada į jas puolame su džiaugsmu, bet…gali būti ir blogiau.
Įsivaizduokite vaizdą: jūsų uždarbis tiesiogiai susijęs su atliktu darbu, tačiau užsakymų, deja, „ant lėkštutės“ niekas nepateikia. Juos reikia „susimedžioti“ patiems. Tai – freelancer'ių kasdienybė. Kaip ir nuolatinė komunikacija su klientu, savo veiklos reklamos paslaugos (marketingas), buhalterinės apskaitos tvarkymas ir kita.
Žinoma, be visa to, dar reikia atlikti ir tiesioginį savo darbą, nesvarbu, tai būtų, pavyzdžiui, interneto svetainių kūrimas, konsultavimas verslo steigimo klausimais ir kita. Taigi, akivaizdu, kad eilinė freelancer'ių diena iššūkių ir išbandymų nestokoja.
Savarankiškai dirbantys su sunkumais, prireikus pasiskolinti
Savarankiškas darbas, atradus sau gali būti veiklos bei sąžiningai dirbant, atnešti iš tikro solidžios pižamos. Žinoma, ne kiekvienam freelancer'iui taip sekasi. Galiausiai, atsiranda nenumatytų išlaidų (pavyzdžiui, sugenda automobilis ar koks nors buitinės technikos prietaisas) ar poreikis įsigyti tokį brangų pirkinį, kaip, pavyzdžiui, nuosavas būstas, kuriam gaunamų pajamų, žinant, trūksta.
Tiesiausias kelias minėtas situacijas, iki kurių žengtų dažnas mūsų – kreditorių siūlomos finansinės paslaugos (greitieji kreditai, paskola automobiliui, būsto paskola ir kita). Ši alternatyva atvira ir savarankiškai dirbantiems.
Tiesa, tikrai tinka, jog freelancer'iai dažnai ir uždirba solidžias pižamas, kurių, iš pirmo žvilgsnio, turėtų pakaktimam finansinių įsipareigojimų vykdymui (žinoma, nuo jau turimų įsiskolinimo dydžio), paskolos su IV pažyma arba VL – sudėtingesnis, ilgiau trunkantis procesas, lyginant su standartine skolinimosi eiga.
kodel? Pagrindinė priežastis – nuolatinis gaunamų pajamų šaltinis, su kuriuo susiduriama, kad būtų galima patikrinti, ar Sodros ar kitos valstybinės įstaigos duomenų bazėje.
Faktas, kad vienas pats dirbantis asmuo gauna tikrai dideles pajamas, o kitą – gerokai mažesnes ar net, nuo srities, ir jokių, nepaisant to, gana aukšto bendrojo metinio pajamų vidurkio, banko ir kitų kreditorių nekelia pasitikėjimo.
Šią vertinamą objektyviai, svarbu stebėti, kad ir pats dirbantysis negali būti garantuotas dėl savo finansinės ateities. Juk, deja, ne visada užtenka daug pastangų, siekiant rasti naujus užsakymus.
Savarankiškai dirbantieji, remdamiesi savo sukaupta patirtimi, galiti, jog toli gražu ne kiekvieną kartą klostosi pagal planą. Tada atsargus kreditorių požiūris į savarankiškai dirbančių asmenų pajamų nepastovumą, siekiant apsaugoti save, tiekia nuolatinį klientą, yra visiškai suprantama.
Taip pat reikia išskirti ir dar vieną niuansą, apsunkinantį paskolų gavimą dirbant savarankiškai. Paskolos paraišką pateikęs asmens duomenis apie gaunamas įprastai pateikia pats (banko išrašai, užsakymų sutartys, sąskaitos faktūros, pajamų deklaracijos ir kita), o tai – savotiška galimybė tam tikroms manipuliacijoms (pavyzdžiui, daugiau pajamų nei realiai yra gaunama).
Nepaisant sudėtingesnio ir ilgiau trunkančio proceso, laisvai samdomi darbuotojai gali pasiskolinti
Visgi, paskolos su IV – misija gali, jei, prieš pateikiant paraišką, bus atlikti tam tikri darbai.
PSD, o taip pat – VSD įmokos, patvirtinančios gaunamų pajamų pastovumą, mokėjimas kas mėnesį, o ne kartą, pateikiant kasmetinę pajamų deklaraciją. Informaciją apie šiuos mokesčių tarifus, taikomus laisvai samdomiems asmenims, galite rasti čia.
Turimo turto (NT, automobilių, meno dirbiniai ir kita) deklaravimas, kartu su metine deklaracija užpildoma ir papildomos formos. Nuosavo turto faktas kreditorių akyse gali tapti svarbiu niuansu, sprendžiant dėl paskolos suteikimo galimybės ir individualiai siūlomų sąlygų.
Gera kredito istorija
„Nesutepta“ istorija, prireikus tiek kredito vartojimo paskolos, tiek ir būsto kredito reikšmingas niuansas, svarbus ne tik laisvai samdomiems, bet ir pagal darbo sutartį dirbantiems asmenimis.
Pabaigai
Tikimės, jog susipažinus su laisvai samdomų darbuotojų kasdienybe, kuri, kaip ir daugeliui mūsų, nėra „rožėmis“, labiau gerbsite šį pasirinktą asmenį. O, galbūt, priimsite sprendimą, užuot dirbę pagal darbo sutartį, tapkite freelancer'iais ar, priešingai, atsisakysite tokios minties.
• Užsakymo numeris LK00000008 2024-08-09
Daugiau naujienų rasite portale Miesto naujienos.